Julian Beťko: "Ambice jsou hnacím motorem každého výsledku a jiné než nejvyšší nedávají smysl."

Julián Beťko, head coach GBA Julián Beťko, head coach GBA Jan Pelikán, brandmates.cz

Za necelé tři týdny startuje mezinárodní turnaj YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. K rozhovoru jsme proto pozvali hlavního kouče pořadatelské akademie Juliána Beťka.

Mají nesporný talent, mohou se ale současní hráči prosadit na palubovkách Euroligy či NBA? Podle Juliána Beťka, šéftrenéra Get Better Academy, rozhodně ano. Potenciál svých hráčů hodnotí jako vysoký. „V tomhle věku se sice mluví většinou jen o potenciálu, hodně ale záleží na tom, jak se kluci vyvinou mentálně a jak tvrdě na sebe budou pracovat aby dosáhli svých cílů. ,“ říká v rozhovoru Julián Beťko, jemuž mnohačetná zranění kolenou utnula slibně rozjetou kariéru na prestižní univerzitě Butler.

Beťko je přesvědčený, že GBA rozvíjí mladé hráče správným směrem. Způsob práce ve své akademii přirovnává ke stylu práce amerických univerzit, kterou měl možnost poznat po dlouhých osmi letech v USA.
„Je dobře známo, že americký vrcholový basketbal je často postavený na individuálním pojetí hry. Co však mnozí nevědí je to, že hodně trenérů má rádo evropské hráče pro jejich vysoké herní IQ a basketbalové dovednosti jako je střelba a přihrávka“  tvrdí.  "O co se my snažíme v GBA je maximalizovat hráčský potenciál v těchto dalších dovednostech a také připravovat hráče na americké prostředí, které je plné basketbalistů s vysokým sebevědomím a mentální odolností."


"Ambice jsou hnacím motorem každého výsledku a jiné než nejvyšší nedávají smysl."

Zdravotní indispozice Vám nedovolila působit v profesionálním basketbalu jako hráč, svůj životní sen si však plníte vedením Get Better Academy, u které působíte od jejího vzniku. Je to pro vás alespoň částečná útěcha, že z pozice šéftrenéra sbíráte úspěch za úspěchem?

Miluju basketbal a hrát ho profesionálně byl vždy můj sen. Bohužel zranění ke sportu patří a já jsem se s tím musel vyrovnat. Jsem velmi vděčný za to, co mi basketbal dal. Ať už je to vysokoškolské vzdělání anebo možnost hrát a trénovat pod několika špičkovými trenéry světa. Z pozice šéftrenéra mě asi nejvíc těší pozitivní vliv na naše hráče a hlavně jejich budoucnost. Věřím, že GBA pomáhá mladým hráčům měnit život pozitivním směrem a trofeje a medaile jsou až druhořadou záležitostí.

V čem vidíte rozdíl mezi vaším stylem trénováním a ostatními kluby v ČR?

Nemám konkrétní informace o tom, jak trénují jiné kluby ČR, takže nechci tuto otázku hodnotit. Jsem však přesvědčený, že připravování hráčů na top úroveň či americký basketbal je to v čem GBA vyniká.

V jaké činnosti u mladíků zaznamenáváte největší progres v jejich rozvoji po příchodu do vaší akademie?

U každého je to trochu jiné. Nejvíc viditelné změny u nás hráči zaznamenávají ve style a úspěšnosti střelby, technice driblinku ,herního IQ a mentálního pokroku.

Do České republiky se Vám podařilo dostat mládežnické týmy zvučných jmen. Vnímáte to již tak, že v Evropě vaše akademie získává kredit, díky němuž je s basketbalovými giganty lepší spolupráce?

Myslím si, že ano. Účast všech velkoklubů na turnaji či pozvánka na mládežnický Euroligový turnaj, pozvánky na turnaje do USA, Kanady, Číny pro nás znamená, že naši akademii v zahraničí respektují. Je to pro nás obrovský úspěch, když si uvědomíme , že naše akademie funguje čtvrtým rokem a některé týmy toto budují desetiletí.

Dokážete odhadnout ambice GBA na turnaji YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016?

Ambice dokážu zcela jistě odhadnout. Chceme ho vyhrát! Ambice jsou hnacím motorem každého výsledku a jiné než nejvyšší nedávají smysl. Každý tým však bude na turnaji obrovskou výzvou a každý zápas budeme muset zvládnout na 100%.