References

Our academy is frequently visited by NBA scouts and NCAA coaches. Wizards, 76sixers, Pelicans, Trailblazers, Heat all visited or are visiting us in near future

We maintain great relationships with many top level coaches in the world:

  • Brad Stevens – Head Coach Boston Celtics
  • John Giannini – Head Coach LaSalle university
  • Jimm Carr – Assistant coach at Rhode Island university
  • Jeff Neughbauer – Head Coach Fordham university
  • Greg McDermott - Head coach Creighton university
  • Lavall Jordan – Head coach of UWM, and many others.

Jim Carr

- Assistant coach Rhode Island university -

"At least a couple of guys were at least our level division one basketball probably four guys that can play right now. Julian is doing tremendous job exposing them to the right system, he is doing tremendous job getting these guys what they need. I think it one of the best in Europe right now, I think its growing. their program is so far advanced. As compared to some of the other teams over there and I am very very impressed and I think they can have a huge huge future."

Michal Pekárek

- Parent -

"V GBA panuje velice dobrá atmosféra, trenér Betko je velice komunikativní člověk, který má u hráčů přirozený respekt a své hráčské a trenérské zkušenosti dokáže přenést do tréninkového procesu a zápasů. GBA není jenom o basketbalu, ale klade velký důraz na vzdělání hráčů. GBA mohu doporučit všem rodičům a mladým talentovaným hráčům, kteří ještě váhají - je to dobrá volba!"