Síla a kondice

V GBA akademii není síla a kondice jen o tom, jak udělat sportovce silnějšími, rychlejšími a aby dokázali vyskočit co nejvýš. Nejdůležitější pro basketbalistu je samozřejmě umět hrát basketbal: To znamená, že v první řadě je třeba snížit riziko zranění u všech hráčů. Teprve poté lze zlepšit výkon (výskok, běh, hbitost a rychlost nohou). Aby toho bylo dosaženo, GBA pro každého hráče provádí tříúrovňové hodnocení:

Úroveň 1 – Měření tělesného tuku a antropometrie

Silový a kondiční personál měří tělesný tuk každého hráče, aby věděl, zda je u něj vyšší riziko zranění. Měří také obvody jednotlivých hráčů, aby věděli, jak jejich těla budou reagovat na trénink.

Úroveň 2 – Posouzení pohybu

Silový a kondiční personál provádí hodnocení pohybu pro každého hráče, aby bylo jasno, jaký druh omezení mají jednotliví hráči. Po tomto hodnocení trenéři provádějí reparační cvičení individuálně s každým hráčem. Někteří hráči možná budou muset věnovat více času zlepšování pohyblivosti kotníků a stability ramen, zatímco jiní musí zlepšit pohyblivost zápěstí a pohyblivost kyčlí. Z tohoto důvodu každý hráč pracuje na svých individuálních slabinách.

Úroveň 3 – Hodnocení síly a nervově-svalového systému

Na konec je každý hráč testován na skákací platformě, aby poznal vertikální skok za různých podmínek, které se při hraní basketbalu vyskytují. Síla každého hráče se také testuje ve 12 různých pohybech (spodní a horní část těla), aby se zjistilo, které oblasti je třeba u každého hráče trénovat a zlepšit.

Po těchto prohlídkách je sportovcům poskytnut individuální tréninkový plán, který je prováděn pod vedením a podporou silového a kondičního personálu.

Kromě silových a kondičních tréninků vzděláváme hráče v těchto oblastech:

  • Výživa – např. kdy a kolik jíst, aby ztratili/získali hmotu; kolik bílkovin jíst atd.
  • Spánek - např. jak zlepšit kvalitu spánku; co dělat, když člověk bojuje s usínáním atd.
  • Zvládání stresu – např. každý den sportovci cvičí svou mysl a meditují, aby se naučili ovládat případné zvýšené úrovně úzkosti v současné společnosti.

Výše uvedené aspekty pomáhají nejen rychleji se zotavit, ale také dělají z každého člověka zdravější bytost. GBA se stará o všechny také mimo basketbalové hřiště!